FALZA PIVNÍCH ETIKET


      Úvodní strana      

S narůstajícími cenami starých pivních etiket se stále více objevují v prodeji jejich falza. Část z nich je celkem dobré kvality, některá odhalí i začátečník.
Ve většině případů jde o falze etiket, které se často nevyskytují, takže sběratel si občas z burzy odnáší svůj nový skvělý kousek a ani netuší jak vlastně přesně vypadá originál.
Aby sběratelé začátečníci nenaletěli těm, jež se chtějí obohatit na jejich neznalosti vznikla tato rubrika.
Určitě zde nejsou obsaženy všechny falza a tak se obracíme na sběratele s prosbou. Vítel-li o nějaké etiketě, které v naší ukázce falz není a vy ji máte, pošlete nám ji ke zveřejnění. Pomůžete tímto nejen sobě, ale hlavně ostatním méně zkušeným sběratelům.


Pivovar Broumov


Falzum 15° Porteru pivovaru Broumov je obdobou originální pivní etikety pivovaru Brumov. Liší se pouze v názvu pivovaru. Ostartní prvky, jako je kresba, barva, tvar i velikost jsou zachovány. Nelze přesně určit, jak toto falzum vzniklo a někteří sběratelé je za falzo nepovažují. Zeptáte-li se removovaných sběratelů, tak ti je pro změnu k falzům řadí.



Pivovar Brno - Morávia


Tyto pivní etikety můžeme se 100% jistotou zařadit mezi falza, i když nebyly vytvořeny s úmyslem prodávat a bohatnout. Znám jejich dlouhou historii výroby. (Ne, není to moje práce). Vytvořil je již zesnulý brněnský sběratel p. Dell zhruba v 60. letech minulého století, aby sběratelé viděli jak tyto pivní etikety již tehdy zrušeného pivovaru vypadaly. 
Všechny byly vyrobeny pouze v jednobarevném provedení, i když z originální předlohy. Pan Dell je dával, občas prodával za symbolickou 1,- Kč sběratelům ve svém okolí. 
Ovšem stalo se to, co si tehdy neuvědomil. Po letech, když putují po různých sbírkách sběratelů, je hlavně ti mladší považují za originály, které jsou na ukázku níže.




Pivovar Březnice - Zámecký


Padělek pivovaru Březnice - Zámecký je tištěn hodně světlou barvou na novém papíře.



Pivovar České Budějovice


Padělek českobudějovického Budvaru je přibližně z 60. let minulého století.Je vyroben starou opotřebovanou raznicí, to je vidět na rozpitých okrajích písma.



Pivovar Český Krumlov


Bohužel nové technologie přinášejí i nově tvořená falza (vpravo). Nejjednuším způsobem, ale také nejsnáze zjistitelný je použití barevné kopírky. Je asi zbytečné popisovat, jak vypadá barevná kopie, tu zná každý. Avšak ne každý sběratel si dává pozor na to co kupuje a tak vpravo uvedený výtvor jsme nalezli v jedné sbírce nejmenovaného sběratele. Kromě neshodných barev měla kopie i jiný rozměr (123x81mm), oproti originálu (120x86mm).



Pivovar Jince


Pro porovnání opět uvádím originál (vlevo) a padělek (novotisk, vpravo). Také etiketa tohoto pivovaru se nevyhnula do zařazení do kategorie falz. Scénář výroby novotisku jeden z nejběžnějších, podle staré předlohy. A rozdíly? Již na první pohled světlejší modrá barva, jiný papír, rozmazané kontury obrázku a chybí tisková značka.



Pivovar Litoměřice (měšťanský)


U tohoto padělku je nutné také ukázat originál (vlevo), protože padělek je velmi zdařilé kvality a byl použit dokonce téměř shodný papír. 
Vyznačuje se, jako všechny falza vyrobená z originální předlohy zhoršenou kvalitou tisku. Nejvíce patrné je to v erbu, který je neostrý. Dalšího rysu si všimneme, až máme obě etikety vedle sebe. Novotisk má menší rozměr.



Pivovar Martin


Také u tohto pivovaru uvádíme pro porovnání originál a falzo (novotisk). Informace o těchto etiketách máme od bývalého zaměstanec pivovaru v Martině, dnes sběratele důchodce. Falzem je etiketa vpravo. Má opět všechny rysy novotisku vyrobeného z originální předlohy, tzn. zjednodušeně řečeno,  rozmazaný text. Zde navíc její výrobce nedbal na další poznávací prvky. Na novotisku chybí tisková značky pod rámečkem a má hranaté rohy oproti rohům kulatým na originálu. Kromě to má zcela jiný papír - velmi tenký, mírně průsvitný.



Pivovar Osov


Takto vypadají rádoby staré etikety pivovaru v Osově (okr.Beroun). Jeden, avšak velký háček je v tom, že pivovar takovéto etikety nikdy neměl. 
Jsou zřejmě výtvorem nějakého rádoby sběratele, kterému bylo asi líto, že pivovar má etikety pouze sudové a tak je dle svého nápadu a tvořivosti udělal a pustil mezi sběratele. Už na první pohled znalého sběratele upoutá tisk. Je rozostřený a mlhavý. Tyto novotisky jsou staršího data a nejsou mezi sběrateli moc rozšířeny.



Pivovar Planá u Plzně


Zde vidíte další ukázku, jak napálit neznalého sběratele. Vpravo, opět velmi nevydařené falzo vyrobené na barevné kopírce. U této etikety se výrobci podařilo zachovat stejný rozměr jako je na originálu, ale ta kvalita!? Barevnou kopírku pozná snad i malé dítě. I když i tento "skvělý" kousek jsem objevil v jedné sbírce.



Pivovar Poprad


Znalé oko sběratele jistě hned zjistí, která z těchto etiket je originál. A pro ty, co nevědí, i přez svůj schátralý zjev je to 100% etiketa vlevo. 
Také v tomto případě byla použita originální předloha, avšak výrobci falza se nepodařilo udělat úplně stejný odstín modré. Nelámal si s tím hlavu, (kolika lidem se asi poštěstí mít obě vedle sebe?) Novotisk má opět rozjetý tisk, což je dáno opotřebením matrice, která byla použita k její výrobě.



Pivovar Stříbro


Tato etiketa je klasickým ukázkovým vzorem, jak se dá ošálit možná více jak polovina sběratelského národa. 
Originál totiž najdeme ve sbírkách sběratelů, ale vinných etiket a co je zajímavé, bez dotisku "Granát 14° tmavý  / Měšťanský pivovar ve Stříbře - Čechy". Nějaký vtipálek vytvořil dotisk a etiketa v našich sbírkách tak zdomácněla, že by za ni mnozí ruku do ohně dali.. Vyskytuje se ve dvou různých rozměrech. Častější je ten menší, protože větší má už rozměr klasické velké vinné etikety. Sám jsem tu větší viděl až po 18 letech mé sběratelské činnosti.



Pivovar Švabín


Toto falzum je tištěné na starším papíru a téměř stejným barevným odstínem modré barvy.Rozměr etikety je menší 7 x 10,3 cm.



Pivovar Trhové Dušníky (Dušníky)


Trhové Dušníky "Dušnický 12° Granát" koluje v našich sbírkách z 99% procent pouze v tomto provedení, což je falzo. Opět byla použita originální předloha. Etiketa se vyznačuje, tak jako na předešlých novotiscích rozpytým tiskem. Zde je to nejvíce patrné v ornamentech. Na obrázku je novotisk.



Pivovar Vyhne


Již na první pohled patrný rozdíl mezi oběma etiketama. Vlevo originál, vpravo novotisk, který je pouze v černo-bílé kombinaci, obrysy tisku jsou, jako u většiny novotisků staršího data neostré. Také papír je hrubší oproti originálu. 



Hromadná falza


několik příkladů

Tyto etikety jsou ukázkovým příkladem, jak může vypadat falzo vyrobé na počítači. Původcem je jeden známý východočeský sběratel, který je z nostalgie ke starým časům okopíroval a vyrobil. Časem byla jeho snaha zneužita. Rozdíl mezi originálem je nejvíce patrný v rozměru etikety. Originál má rozměr 108x75 mm a tyto falza mají rozměr 94x69 mm.Většinou jsou natištěna na starém papíře,ale vyskytuje se i nový bílý.


12°   Světlý ležák Brandýs nad Orlicí

18°   Dominátor Politz a. Met.

12°   Černý ležák Ronov nad Doubravou

13°   Ležák - lager schlossbräu Geiersberg

12°   Granát Žamberk

14°   Prelát Zámrsk

14°   Bock - Bier Jesseney

15°   Porter Třebechovice p. Orebem

14°   Malvaz Rosice



20°   Porter Jaroměř

12°   Březňák Borohrádek

12°   Ležák světlý Uhersko

12°   Granát Rokitnitz

12°   Ležák černý Opočno

13°   Export Kostelec n. Orlicí

14°   Staročeský Malvaz Rosice

17°   Prvotřídní ležák Nový Bydžov

13°   Ležák-Lager Kynšperk





Etikety pivovaru Hořovice použity pouze jako vzor.

       Obdélníková etiketa Státních pivovarů 104x70mm - novotik (originál 108x74 mm)
       Etikety uvedených pivovarů nebyly zaregistrovány. Je určitá možnost, že u etiket, které existují v jedné variantě existuje i druhá.


Bělá n/Radbuzou

světlé, tmavé

Bezděkov

             tmavé

Č. Kamenice

světlé, tmavé

Č. Skalice

světlé, tmavé

Dymokury

světlé, tmavé

Jeneč

světlé, tmavé

Křivoklát

světlé



Lanškroun

světlé, tmavé

Merklín

světlé, tmavé

Smiřice

světlé, tmavé

Studená

světlé, tmavé

Svijany

světlé, tmavé